Úvod | Zoznámte sa, Fejs búk | Zabezpečenie | Súkromie | Nebezpečenstvá | Aplikácie | Clickjacking

 APLIKÁCIE  
 
Na Facebooku sa nachádza veľké množstvo aplikácii, ktoré užívatelia môžu využívať pre svoju zábavu. Avšak mnohé z týchto aplikácii, sú aplikácie tretích strán, ktoré lákajú zábavným obsahom zhromažďujú dáta o užívateľoch, ako napr. pohlavie, vek, krajina, a iné osobné údaje, ktoré môžu neskôr použiť pre marketingové účely. Ak má spoločnosť, ktorá vlastní nejakú z aplikácii, dostatok informácii o užívateľoch, môže aplikáciu upraviť tak, aby vyhovovala ďalším skupinám užívateľov, čím si získa väčšiu popularitu. 


Často krát takéto aplikácie ponúkajú výhody, ktoré si užívateľ môže zakúpiť za reálne peniaze. Aplikácie idú ako ruka v ruke so skupinou, ktorá má väčšinou rovnaký názov. Odtiaľ potom spoločnosť rozosiela reklamy.

Ak raz užívateľ potvrdí používanie nejakej aplikácie, aplikácia sa ho najprv spýta, či súhlasí s podmienkami a vyžaduje povolenie na prístup k základným informáciám o užívateľovi (meno, profilová fotka, pohlavie, siete, ID používateľa, zoznam priateľov a všetky ostatné informácie, ktoré zdieľa so všetkými), ďalej aplikácia vyžaduje prispievanie na nástenku užívateľa (tzn. Môže prispievať správami o statuse, poznámkami, fotkami a videami na nástenku používateľa) a ako posledné vyžaduje prístup k príspevkom v užívateľových novinkách. Ak tieto podmienky užívateľ akceptuje a povolí ich, môže používať aplikáciu, ak nie, aplikácia mu nebude dostupná až dovtedy, pokiaľ s nimi nebude súhlasiť. Vyššie uvedené podmienky sú štandardné podmienky, ktoré vyžaduje väčšina aplikácii, no môžu byť rôzne pre iné aplikácie.
Problém je taktiež v tom, že súhlas užívateľa sa vzťahuje aj k osobným údajom všetkých jeho priateľov. Nastáva vtedy, keď užívateľ nemá nastavené tzv. „Informácie dostupné prostredníctvom priateľov“. Skrátka ak niektorý z užívateľových priateľov použije aplikáciu, tak aplikácia má okamžite dostupné osobné údaje ako napr. meno a priezvisko, dátum narodenia, náboženské vyznanie, online status, fotky, mesto, aktivity a záujmy ...

V prípade, že užívateľ súhlasí s podmienkami zostáva používateľom aplikácie dovtedy, dokedy nezruší povolenie v nastaveniach pre aplikácie. To znamená, že aplikácia má k vaším údajom do dňa, dokedy nezrušíte toto spojenie s aplikáciou. Každú zmenu, ktorú vykonáte si aplikácia aktualizuje a zostane jej to v jej databáze. Ak užívateľ prerušil spojenie s aplikáciou, všetky dáta, ktoré o Vás aplikácia má, jej zostanú a slúžia jej na ďalšie prilákanie podobných užívateľov ako ste Vy. Nie je možné, aby užívateľ aplikácii zmazal dáta, ktoré o ňom má.
Užívateľ môže len prerušiť spojenie s aplikáciou a zabrániť tak ďalším únikom ďalších jeho osobných informácii.
Mnohí užívatelia po použití zabúdajú na to, že ak stále majú toto spojenie s aplikáciou, stávajú sa pasívnymi používateľmi a aplikácia si neustále aktualizuje dáta. Jediným spôsobom ako tomu zabrániť odstrániť aplikáciu v nastaveniach o aplikáciách.
V nastaveniach o aplikáciách si užívateľ môže zobraziť, ktoré informácie o ňom daná aplikácia má. Vo väčšine prípadov aplikácie majú rovnaké informácie, ktoré od užívateľa povinne získavajú, ak chce ich aplikáciu používať.

Napr.
- priamo posielať e-maily do užívateľovej e-mailovej schránky
- majú prístup ku kontaktným údajom
- majú prístup k údajom o rodine a vzťahoch
- majú prístup k fotkám a videám, na ktorých je užívateľ
- majú prístup k informáciám užívateľových priateľov ...
Toto robí z aplikácii jednu z najnebezpečnejších vecí na Facebooku, pretože k údajom, ktoré aplikácii užívateľ povolí získať, majú prístup tretie strany. Facebook tieto aplikácie nevlastní, on má vaše údaje uložené priamo na jeho serveroch.

 
 

© 2011 - Autori Tomík a Tommy. Všetky práva vyhradené. Stránky informujú o Facebooku, ako o fenoménu, ktorý píše vlastnú históriu, je súčasťou života mládeže.
Publikovanie textu, dizajnu, alebo akejkoľvek časti z tohto webu je prísen zakázané.