Úvod | Zoznámte sa, Fejs búk | Zabezpečenie | Súkromie | Nebezpečenstvá | Aplikácie | Clickjacking

 CLICKJACKING  
 
„Clickjacking je forma útoku, pri ktorej útočník prekrýva jednu web stránku druhou za pomoci priehľadných vrstiev. Spodná stránka, viditeľná pre užívateľa, láka aby užívateľ klikol na niektorý z jej prvkov, ako napríklad obrázok alebo tlačítko. Vrchná stránka, napríklad Facebook konto, je vložená do priehľadnej vrstvy a umiestnená tak, aby sa niektoré časti prekrývali, napríklad tlačidlo spodnej stránky a zároveň tlačidlo „Páči sa mi to“ na Facebooku. 


Užívateľ v domnienke že kliká na tlačidlo spodnej stránky v skutočnosti klikne na tlačidlo „Páči sa mi to“ na Facebooku a do jeho profilu je pridaný odkaz, ktorý vybral útočník.“

Clickjacking sa na Facebooku vyskytuje vo forme stránok, ktoré užívateľa lákajú pre zaujímavý obsah. V prípade, že takáto stránka má viac ako 10 kliknutí od priateľov užívateľa, bude náchylný ju otvoriť tiež. Stránka týmto spôsobom behom pár hodín priláka milióny užívateľov. Keď má útočník pocit, že nazbieral dosť ľudí, pridá na stránku malware, ktorý sa rozšíri do mnohých počítačov.

Odhaliť clickjacking nie je jednoduché, pretože stránka vypadá rovnako ako iné stránky s podobným obsahom. Preto by sa užívateľ nemal spoliehať na kompetentnosť svojich priateľov a klikať na rovnaké stránky ako oni. Vo väčšine prípadov stránka obsahujúca clickjacking má menšie množstvo prvkov, vypadá graficky jednoduchšie a sľubuje veľmi zaujímavý obsah.

Ak už užívateľ klikol na takúto stránku, mal by sa znej čím skôr odstrániť.

 
 

© 2011 - Autori Tomík a Tommy. Všetky práva vyhradené. Stránky informujú o Facebooku, ako o fenoménu, ktorý píše vlastnú históriu, je súčasťou života mládeže.
Publikovanie textu, dizajnu, alebo akejkoľvek časti z tohto webu je prísen zakázané.