Úvod | Zoznámte sa, Fejs búk | Zabezpečenie | Súkromie | Nebezpečenstvá | Aplikácie | Clickjacking

 ZABEZPEČENIE A OCHRANA OS. ÚDAJOV  
 
Často krát si užívateľ vôbec neuvedomuje, že niektorým problémom by sa mohol ľahko vyhnúť, kebyže si zabezpečí svoj profil. Svoje osobné údaje by si mal každý človek dobre chrániť. Mal by si dávať pozor na internete a obzvlášť na sociálnych sieťach, kde cudziemu človeku zaberie hľadanie práve jeho osoby len pár minút. Každý si svoje zverejnené osobné údaje môže na Facebooku ochrániť a zabezpečiť proti krádeži. Každý užívateľ si môže vybrať z rôznych predvolených nastavení, prípadne vytvoriť a nastaviť si svoje vlastné. .
K ďalším zo spôsobov je vytvoriť si správne a silné heslo, ktoré Vám nikto neuhádne, prípadne neprelomí. Je dôležité, aby nikto nepoznal vaše heslo k účtu.
Na verejných miestach by sme sa nikdy nemali prihlasovať k účtom s osobnými údajmi.

Nastavenie profilu užívateľa
Nastaviť a zabezpečiť profil je pre ochranu osobných dát nevyhnutným krokom. Je to však zdĺhavý a relatívne náročný postup s množstvom možností. Celé nastavenie sa delí na 2 časti: 1. časť – „Nastavenia účtu“ 2. časť – „Nastavenia súkromia“. Tieto 2 časti budú detailne popísané.

Nastavenia účtu
Ponúka základné nastavenia ako napr. meno, heslo, email a pod. Toto je východisková stránka pre nastavenie profilu užívateľa. 

Meno
V tomto nastavení si užívateľ môže nastaviť svoje krstné meno, stredné meno, priezvisko a alternatívne meno. Stredné a alternatívne meno sú nepovinné položky, ktoré užívateľ nemusí vyplniť.
Alternatívne meno slúži pre zadanie predošlého mena, rodného mena či mena v inom jazyku. Taktiež pri sebe obsahuje možnosť zobrazenia alternatívneho mena v profile a vo výsledkoch vyhľadávaní.
Všetky vykonané zmeny budú skontrolované a potvrdené do 24 hodín.

Používateľské meno
Môže byť nastavené a použité aj ako prihlasovacie meno, ktoré slúži namiesto emailu. Užívateľ si môže vybrať z niekoľkých možností, ktoré sú mu ponúknuté alebo vytvoriť si svoje unikátne a vlastné. Po tomto nastavení bude mať profil odkaz s názvom presne takým, aké používateľské meno si užívateľ zvolil. (napr. facebook.com/meno_priezvisko)
Pri nastavení vlastného používateľského mena bude najprv overená dostupnosť. Nastavenie používateľského mena sa dá vykonať len 1krát a viac nemôže byť zmenené.

E-mail
Užívateľ si môže pridať viacero kontaktných emailov, prípadne zmeniť ten pôvodný. V prípade zmeny pôvodného e-mailu príde na starú e-mailovú adresu overovací odkaz, na ktorý je potrebné kliknúť a následne sa zmení pôvodný e-mail na nový.

Heslo

Heslo je jedno z najdôležitejších ochranných prvkov celého účtu. V prípade, že si užívateľ chce zmeniť heslo, musí najprv vyplniť staré heslo, následne napísať nové a opätovne ho potvrdiť. Je nutné aby heslo malo aspoň 6 znakov, inak zmena nebude vykonaná.

Bezpečnosť účtu
Facebook ponúka rozšíriť si ochranu tým, že užívateľa upozorní na prihlásenie na jeho účet z nového počítača alebo mobilného zariadenia SMS správou alebo e-mailom. Na toto však treba zadať telefónne číslo alebo e-mailovú adresu. Ak sa však prihlasuje na svoj účet z rôznych miest, notifikácie mu budú stále chodiť buď na e-mail alebo budú zasielané SMS správou, čo sa po čase môže stať otravným.
Táto možnosť však ponúka ešte kontrolu nedávnych prihlásení k účtu. Zobrazený je čas, približné miesto, IP adresa, prehliadač a operačný systém. V nastavení môžete ukončiť činnosť a následné prihlasovanie sa z daného zariadenia, či IP adresy.

Prevzatie informácii

Tento nástroj umožňuje prevziať kópiu všetkých údajov, ktoré sú momentálne zdieľané v profile užívateľa: fotky, videá, príspevky, správy, zoznam priateľov a ďalší obsah. Je to kópia všetkých momentálnych osobných údajov, nie kópia všetkých osobných údajov, ktoré kedy poskytol vo svojom profile.
Z dôvodu ochrany údajov si Facebook preverí užívateľovu identitu tým, že si vyžiada zadanie jeho súčasného hesla. Po doručení .ZIP súboru na e-mail si užívateľ bude môcť skontrolovať, ktoré údaje majú k dispozícii návštevníci jeho profilu – priatelia alebo úplne neznámi ľudia.

Zrušiť účet
Táto možnosť nie úplne patrí k nastaveniam, ale Facebook ju vložil do nastavení účtu. Po zvolení tejto možnosti musí užívateľ povinne uviesť dôvod odchodu a bližšie vysvetlenie. Ako predposledná možnosť je možnosť vypnutia prijímania e-mailov z Facebooku. Posledná vec je už len potvrdiť rozhodnutie.

 
 

© 2011 - Autori Tomík a Tommy. Všetky práva vyhradené. Stránky informujú o Facebooku, ako o fenoménu, ktorý píše vlastnú históriu, je súčasťou života mládeže.
Publikovanie textu, dizajnu, alebo akejkoľvek časti z tohto webu je prísen zakázané.